International Conference on Arakelov Geometry
Luminy
13 - 18 May 2002
Program
|
|
17h00 - 23h00 | Arrival |
19h30 | Cold meal |
Monday 13 | |
7h00 - 9h00 | Breakfast |
9h15 | Opening |
9h30 - 10h25 | H. Gillet : Intersection theory on semi-stable schemes |
Coffee break | |
11h00 - 11h55 | H. Randriambololona : Heights of subschemes |
12h30 | Lunch |
15h30 - 16h25 | J. Kramer : Abstract arithmetic Chow groups |
16h30 - 17h25 | D. Fulea : Higher arithmetic K-theory |
Coffee break | |
18h00 - 18h55 | E. Ullmo : Examples of ergodic questions for correspondances |
19h30 | Diner |
Tuesday 14 | |
7h00 - 9h00 | Breakfast |
9h30 - 10h25 | J. Burgos : Arithmetic Chow groups of Shimura varieties |
Coffee break | |
11h00 - 11h55 | Y. Takeda : Higher arithmetic K-theory |
12h30 | Lunch |
15h30 - 16h25 | K. Kuennemann : Hermitian vector bundles
and extension groups on arithmetic varieties
(joint work with J.-B. Bost) |
16h30 - 17h25 | X. Ma : Equivariant analytic torsion forms |
Coffee break | |
18h00 - 18h55 | H. Tamvakis : Arakelov theory of even orthogonal Grassmannians |
19h30 | Diner |
20h45 - 21h40 | J.-M. Bismut : Holomorphic and de Rham torsion |
Wednesday 15 | |
7h00 - 9h00 | Breakfast |
9h00 - 9h55 | D. Roessler : Periods of CM motives (joint work with V. Maillot) |
Coffee break | |
10h30 - 11h25 | R. Rumely : The Fekete-Szego Theorem with splitting conditions on curves |
11h30 - 12h25 | A. Werner : Arakelov geometry at the infinite places |
12h30 | Lunch |
Afternoon | Free |
19h30 | Diner |
Thursday 16 | |
7h00 - 9h00 | Breakfast |
9h30 - 10h25 | J.-B. Bost : Positivity in Arakelov geometry and algebraization theorems |
Coffee break | |
11h00 - 11h55 | A. Besser : p-adic Arakelov geometry |
12h30 | Lunch |
15h30 - 16h25 | U. Kuehn : Arithmetic intersection numbers on Hilbert modular surfaces |
16h30 - 17h25 | C. Gasbarri : On the representations of the fundamental group scheme of an arithmetic curve |
Coffee break | |
18h00 - 18h55 | A. Chambert - Loir : Equidistribution des points de petite hauteur sur les variétés semi - abéliennes isotriviales |
19h30 | Bouillabaisse |
Friday 17 | |
7h00 - 9h00 | Breakfast |
9h30 - 10h25 | A. Moriwaki : The number of arithmetic cycles with bounded degree |
Coffee break | |
11h00 - 11h55 | K. Koehler : A Hirzebruch proportionality principle in Arakelov geometry |
12h30 | Lunch |
15h30 - 16h25 | M. McQuillan : to be announced |
16h30 - 17h25 | J. Brunier : Automorphic Green's functions |
Coffee break | |
18h00 - 18h55 | M. Sombra : Successive minima of projective toric varieties |
19h30 | Diner |
Saturday 18 | |
7h00 - 9h00 | Breakfast |
9h00 - 9h55 | S. Kawaguchi : Complex curves of genus
3, Kummer surfaces and Quillen metrics
(joint work with Ken-Ichi Yoshikawa) |
Coffee break | |
10h30 - 11h25 | W. Gubler : Local heigths of subvarieties |
11h30 - 12h25 | S. Marcello : Heights and iterates of automorphisms of affine spaces |
12h30 | Departure |